Pielęgnacja i konserwacja boiska – sztuczna trawa

Jak powinna wyglądać konserwacja boiska z nawierzchni syntetycznej?turfboy

Konserwacje boiska możemy podzielić na cztery etapy.

Pierwszy etap konserwacji polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni trawy. Wcześniej oczywiście należy przeprowadzić dokładne oględziny boiska w celu stwierdzenia ewentualnych uszkodzeń nawierzchni, które powinny być usunięte przed konserwacją.

 zepsuta naw

W drugim etapie spulchniamy zbity i zagęszczony granulat powodując podniesienie nawierzchni wypełnienia dzięki czemu dokładniej możemy oczyścić zanieczyszczone wypełnienie. W efekcie tego zabiegu nawierzchnia odzyskuje swoją elastyczność i sprężystość.

spulchnianie

W kolejnym etapie zostaje oczyszczony uprzednio wydobyty materiał, kurz i zanieczyszczenia organiczne są zassane do specjalnych filtrów, większe zanieczyszczenia zostają na sitach dostosowanych do średnicy granulatu. Tak oczyszczone wypełnienie jest automatycznie równomiernie rozsiewane z powrotem do nawierzchni.

kurzzanieczyszczenia

Czwartym etapem jest równomierne rozprowadzenie granulatu po całym boisku, eliminując w ten sposób nierówności i fałdy w nawierzchni oraz zaczesanie trawy syntetycznej dzięki czemu źdźbła trawy wracają do swojej pionowej pozycji.czesanie

Cały ten wydawało by się skomplikowany proces wykonuje się 3 – 4 przejazdami maszyny. Przy stosowaniu odpowiednich środków proces ten może trwać zaledwie 3 godziny.

Konserwacja i pielęgnacja służy:

– Pozwala na zachowanie idealnych warunków gry w piłkę nożną, poprzez zabezpieczenie odpowiednich cech, dla których zaprojektowano nawierzchnie.

– Optymalizuje warunki, które zapewniają parametry biomechaniczne, takie jak odbicie i toczenie piłki, pochłanianie uderzeń i deformacje pionową jak również dobre własności trakcyjne.

– Zapewnia optymalne warunki minimalizując ryzyko urazów.

– Utrzymuje ogólny stan boiska piłkarskiego na najwyższym poziomie zapewniając satysfakcję użytkownikom.

Zabezpieczenie tych cech na możliwie najdłuższy okres, przedłuża żywotność nawierzchni sportowej.

Zalecenia FIFA co do konserwacji boisk: kliknij tutaj

Orliki 2012 – jaka jest ich żywotność?orlik_logo

Żywotność boiska syntetycznego kończy się tak szybko, jak szybko źdźbła trawy, na wskutek zdeptania stracą swoją pozycję pionową, a wypełnienie boiska zostaję zbite, jednocześnie pogarszając hydro-przypuszczalność nawierzchni, tworząc doskonałe warunki do rozwoju alg, mchów oraz chwastów, zwiększając tym samym śliskość boiska oraz ryzyko odniesienia kontuzji podczas gry na takim boisku. Do tego dochodzą mechaniczne uszkodzenia nawierzchni w postaci dziur, pęknięć a nawet odstających całych płatów trawy. Bardzo często wśród naszych Klientów spotykamy się z boiskami, z którymi z uwagi na brak jakichkolwiek czynności pielęgnacyjno – konserwacyjnych, nic już nie możemy zrobić. Klienci są zaskoczeni, że po dwóch-trzech latach, a nie rzadko krótszym czasie ich nawierzchnia jest już do wymiany.